how to live a healthier life

Follow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM

Living a healthy life begins with incorporating small easy steps into your everyday life that ultimately make up a healthier, happier you :) And who doesn't want to be happy, right!? So I put together 5 steps that you can start practicing to become a healthier person:

1. Sleep Longer

What time you go to bed at night and how long you sleep plays a huge role in your health and your life quality. Sleeping 8-9 hours at night is the best for your health, both physical and mental. But it's as equally important for your body clock to go to bed early and wake up at the same time every day.

2. Move More

Dragging yourself to gym can be really challenging at first, believe me I know! But luckily you can get more active through small changes like taking the stairs instead of the elevator, exercising in the morning or parking a little farther from your destination. Even a 10-minute walk on your lunch break is better than no walk ;)

3. Eat Better

I love good food and totally agree with the mentality that we live only once so we can't be too strickt with what we eat and should allow ourselves indulgences. But at the same time we always have to give our bodies good quality "real" food.
You can start with small changes like drinking lots of water and green tea, never skipping breakfast, eating fresh fruits and avoiding dairy and gluten.

4. Don't Stress

Stress and unhealthy lifestyle often go hand-in-hand. Which is why it is important not to stress! Good ways to destress are yoga, meditation, breathing exercises, being in open air and keeping a journal.

5. Stay Positive

The quality of your health is larely dependant on the people you hang out with. So surround yourself with positive, healthy and happy people with who you become more active and happier also. Even the smallest changes can make your day a good one - like smiling more, starting your morning with a good cup of coffee or having fresh flowers on your table!


Tervislik elu algab väikestest lihtsatest sammudest, mida on igapäevaellu tuues muudavad sind ajapikku tervislikumaks ja ka õnnelikumaks :) Ning kes ei tahaks olla õnnelik, eks!? Seega panin ma teile kokku 5 sammu, mida järgides muudate enda elu tervislikumaks:

1. Maga kauem

Millal, kui kaua ja kuidas sa magad mängib olulist rolli sinu elukvaliteedis ja tervislikkuses. Sinu füüsilisele ja vaimsele tervisele on parim 8-9 tunnine ööuni, kuid vähem tähtis ei ole ka see, millal sa magama lähed või mis kell ärkad.

2. Liigu rohkem

Enda trenni vedamine võib olla tohutult keeruline ettevõtmine, kuid õnneks saab kenasti rohkem aktiivsust oma päeva tuua ka läbi väikeste asjade. Lisa argipäeva näiteks treppidel kõndimine ja hommikuti võimlemine. Kui oled tihti autoroolis, siis pargi auto kaugemale või tee näiteks 10-minutiline jalutuskäik lõunapausil.

3. Toitu paremini

Ma armastan head toitu ning olen täielikult selle poolt, et me elame vaid korra, mistõttu ei tasu end toidu osas piitsutada, vaid lubada endale seda, mis Sulle maitseb. Küll aga tuleb oma kehale anda kvaliteetset ja täisväärtuslikku “päris” toitu.
Alusta lihtsatest muutustest – ära jäta kunagi hommikusööki vahele, joo palju vett ja rohelist teed, söö iga päev värskeid puu- ja juurvilju ning väldi "valmis" kastmeid ja nisujahutooteid.

4. Ära stressa

Stress ja ebatervislikud eluviisid käivad tihtipeale käsikäes. Head stressileevendajad on meditatsioon ja jooga, hingamisharjutused, värskes õhus olemine ja päeviku pidamine.

5. Ole positiivsem

Sinu tervis ja tervislikkus on suuresti seotud ka sellega, kellega Sa läbi käid. Ümbritse end positiivsete ja elurõõmsate inimestega, kellega koos oled ise säravam ning aktiivsem. Väikesed muutused teevad juba palju head – muuda oma päev positiivsemaks naeratades, alustades hommikut tassitäie hea kohviga või hoides värskeid lilli oma laual!

Post a Comment