moschino quilted bag outfit

Follow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAMmickey cartoon tshirt outfit

black printed tee skinny jeans outfit

yellow converse sneakers outfit

mickey tshirt casual minimal outfit

cartoon print tee skinny jeans outfit

Good morning babes! I have been showing you so much NY stuff lately haha, but this is the last outfit from New York so I promise I'm going to share more fall-oriented outfits from now on :)
As for this look, it is the one I wore on the last day there for traveling back to Estonia. I always like to keep myself super comfortable for travels, especially during long flights. So a t-shirt, sneakers and jeans are a must. It may be even more comfy in sweats, but since I had a few hours left to wonder around the city, I preferred wearing jeans. It was super hot to be in long pants, but as for flying, it is always important to wear long pants cause it tends to be really cold on the airplane, and so the decision of putting on jeans came to life.
What do you like to wear for travels?

Tere hommikust armsad! Olen teile viimasel ajal nii palju NY postituse teinud, et ajab juba pea ringi käima haha, aga luban teile, et see on nüüd kõige viimane outfit New Yorkist ja edasi hakkan ma ikka rohkem sügiseseid komplekte teile näitama :)
Kui nüüd aga rääkida natuke sellest konkreetsest riietusest, siis kandsin seda viimasel päeval tagasilendudeks Eestisse. Mulle meeldib alati riietuda hästi mugavalt reisimise ajaks, eriti kui tegu on pikkade lendudega. Seetõttu on t-särk, tossud ja teksad alati kindel valik. Ausalt öeldes oleks dressipükstes tunduvalt mugavam lennata, kuid kuna meil oli siiski veidi aega ka veel linna peal kolada enne lennujaama minekut, siis eelistasin kanda teksaseid. Mul oli küll meeletult palav olla pikkade pükstega kuumas New Yorkis, kuid lendamise ajal on alati väga oluline kanda pikki pükse, kuna lennukis on üldiselt väga jahe ja seetõttu saigi pikad püksid kohe jalga tõmmatud.
Millises riietuses teile meeldib lennata?

t-shirt: ZARA (similar)
jeans: MANGO
sneakers: CONVERSE
bag: MOSCHINO
belt: GINA TRICOT (similar)
watch: MICHAEL KORS