kristjaana mere green bomber jacket lace bodysuit

Follow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM


green bomber jacket casual outfit

black long sleeve lace body calvin klein bra outfit

green bomber lace body calvin klein bra

green bomber jacket outfit

black lace body bomber jacket outfit

Hello my loves! How was your weekend? For me, weekends are the time to spend with family and just enjoy and take the time off from work :P These past two days we also babysitted my parents' puppy and took little Bjorn along with us everywhere we went (see more on my Instagram stories ;). So on Saturday, we went to a prison - a soviet prison in Tallinn that was closed back in 2002 and is now open for public to explore. A nice family day haha, but actually it was quite nice with lots of street art and Thor really liked it too :)
Since Saturday was a bit cold and rainy (hence my frizzy hair), but I really wanted to wear my new lace body, I paired it with jeans and flats and added a bomber jacket over it to keep me warm. I like how it's kinda sexy but casual at the same time. How about you?

Tere mu armsad! Kuidas teil nädalavahetus möödus? Minu jaoks on need kaks päeva alati see aeg, mida maksimaalselt oma perega veeta ja lihtsalt nautida nende seltsi ja mitte töötada :P Sellel nädalavahetusel oli meil ka üks lisa laps vaatamiseks, nimelt vaatasime me minu vanemate kutsikat Bjorni, kes meiega igal pool rõõmsalt kaasas tatsas (vaadake minu Instagrami videoid ;). Seega laupäeval käisime me kõik koos vanglas - selline tore perepäev haha! Me külastasime Patarei vanglat, kus polnud veel varem käinud ja mis meile kõigile täitsa meeldis ning kus oli väga lahedaid joonistusi seintel :)
Kuna laupäevane ilm oli pisut külm ja vihmane (millest ka minu karvased juuksed), kuid ma tahtsin väga oma uut pitsist body kanda, siis sobitasin selle kokku teksade ning madalate jalanõudega ja viskasin ka lendurijaki üle õlgade, et mul soojem oleks. Selline seksika ja meheliku riietuse komplekt mulle täitsa meeldib, kuidas teile?

bomber jacket: H&M
lace body: H&M
jeans: MANGO
shoes: IL MIO (similar)
bag: FURLA

2 comments