gray wool dress over knee boots fall streetstyle

Follow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM

gray midi dress over knee boots fall fashion

black textured mini dress over knee boots outfit

gray wool dress outfit

gray wool coat over knee boots fall winter outfit

iris janvier dark gray wool coat

gray wool vest long coat leather pants loafers outfit

gray floral midi dress over knee boots fall outfit

Lately my life has been so fashion-fashion :P Constant photoshoots, events and fashion shows -I love it! Last night I went to see Baltika's fashion show. It is so cool that lots of big corporations have started to use up-and-coming bands and musicians to perform on their shows. Such a great idea!
Last week I did a streetstyle photoshoot with one of my favorite Estonian designers Iris Janvier, showcasing their fall collection. We styled together different gray pieces for total gray looks in different shades. I'm loving the results! How about you? :)

Viimasel ajal on mu elu olnud kuidagi nii fashion-fashion :P Muudkui pildistamised ja üritused ja moeshowd - nii lahe! Eile õhtul käisin Baltika moeshowd vaatamas ja inspiratsiooni ammutamas. Hullult cool on see, et juba mitmendat korda kutsuvad suured korporatsioonid oma üritustel muusika eest vastutama up-and-coming noori Eesti artiste. Super! Eilegi oli show'l esinemas näiteks Pur Mudd, kes on ülitublid poisid ja kelle muusika mulle väga meeldib ;)
Eelmisel nädalal aga oli mul ühe oma lemmiku Eesti disainerbrändi Iris Janvieriga nende uue sügis-talve kollektsiooni streetstyle pildistamine. Me kombineerisime kokku erinevaid halli värvi rõivaesemeid üleni hallidevarjulisteks kombodeks. Mulle nii meeldib see tulemus! Kuidas teile? :)


I'm wearing: IRIS JANVIER