Follow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM

Ciao sweeties! I'm so happy to introduce you to my latest collaboration :) I was chosen by Samsung to be this year's ambassador for their Galaxy campaign "Make Your Dreams", which is all about finding young talents and helping them make their dreams come true and I absolutely love the idea!
This year's focus is on fashion and specifically on fashion design and on modelling. I have the honour to be a mentor to a youngster with modelling dreams, sharing with he / she all my knowledge and experience in that field and teaching him / her everything from posing and photo editing to styling and collaborating with brands. Fashion world has turned a lot more digital over the past few years, making it more important for models to be a personality with their own voice and influence on social media rather than just being pretty like before. This is why in this campaing I will concentrate on creating a beautiful digital portfolio with and for the model to build his / her future collaborations on :)
This will be a super fun project and I will keep you posted with everything :P And most importantly, if you have ever thought about a modelling career or you have a friend / younger sister etc, who will be perfect for the candidacy, then let it know on Samsung's Facebook page! It will be a great opportunity to enter the fashion world already packed with the knowledge, portfolio and media's support not to mention it will be an experience to remember ;)

Tsau kallikesed! Mul on nii hea meel tutvustada teile oma uusimat koostööd :) Nimelt valis Samsung mind selle aasta saadikuks nende Galaxy kampaaniale "Täida oma unistused", mis keskendub noorte talentide leidmisele ja nende aitamisele unistuste täitumiseks ning ma olen sellistele ettevõtmisele alati kahe käega poolt!
See aasta fookuseks on mood ning täpsemalt moedisain ja modellindus. Minul on au olla mentoriks modelliks pürgijale, jagades temaga kõiki oma teadmisi ja kogemusi selles vallas ning õpetades talle kõike vajalikku alates piltidel poseerimisest ja fototöötlusest ning lõpetades stilistika ja brändidega suhtlemisega. Moemaailm on muutunud tunduvalt digitaalsemaks ning enam ei piisa vaid modelli ilusast välimusest, et päriselt läbi lüüa. Hoopis olulisem on tema isiksus ja tema hääl ning mõju sotsiaalmeedias, mistõttu panen ma selle kampaania osas hästi palju rõhku sellele, et saaksime koos modelliga talle imelise digitaalse portfoolio koostada, mille põhjal ta edasisi koostöid sõlmiks :)
See tuleb hästi tore projekt ja hoian teid kindlasti asjade käiguga ka kursis. Kui teil ise olete huvitatud modellikarjäärist või teil on mõni sõbranna või noorem õde, kes sobiks täpselt kandidaadiks, siis ma soovitan teil kindlasti sellest Samsungi Facebooki lehel teada anda! See on suurepärane võimalus siseneda moemaailma teadmiste, portfoolio ja meediatoetusega ning selline kogemus jääb eluks ajaks meelde ;)

2 comments