easy spring summer hairstyle ideas with braidsFollow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM


1. Headband Braid


headband braid with twist step by step tutorial

2. Braided Knot


quick easy simple braided knot hairstyle step by step tutorial

simple braided knot hair step by step tutorial

3. Braided Boho Updo


boho braided hairstyle step by step tutorial

boho braided hair updo step by step tutorial

boho braided hair updo step by step tutorial

I'm one of those girls who always admires the beautiful braided hairstyles on others but usually ends up wearing their own hair either loose or in a topknot. Not sure if it's mainly because of my lack of knowledge or talent, but either way it was about time for a change! 
So, as a beginner, my hairstyles need to be quickly and easily doable and still look awesome. Which is why I contacted my hairdresser and she taught me how to make 3 different braided hairstyles, that are perfect for spring & summer and that I can easily do myself - win / win :))
Above you can see step-by-step tutorials for all these hairstyles. Let me know if you have any questions about these braids! Also, which one did you like to most and which one(s) are you planning on trying out yoursef too! :)

Ma olen üks neist tüdrukutest, kes alati imetleb imekauneid punutud soenguid teistel naistel, kuid ise käib ringi kas juuksed lahti või heal juhul krunnis. Ei teagi, kas see on tingitud sellest, et ma ei oska erinevaid patse teha või millestki muust, kuid igal juhul on aeg seda kõike muuta!
Seega, algajale kohaselt peavad mu patsid olema võimalikult kiirelt ja lihtsalt tehtavad, kuid samas nägema endiselt üliägedad välja. Kuna endal mul selles osas teadmised puudusid, võtsin ma ühendust oma juuksuriga, kes rõõmuga jagas minuga oma teadmisi ja õpetas mulle 3 erinevat punupatsidega tehtud soengut, mis on ideaalsed kevad-suviseks perioodiks ning mida ma saan lihtsalt ilma kellegi abi ja paljude vahenditeta teha - ideaalne kombo! :))
Ülalpool näetegi samm-sammult õpetusi, kuidas neid kolme patsi teha. Küsige julgelt, kui teil on täpsustavaid küsimusi nende soengute kohta! Milline neist teile kõige rohkem meeldib ning millist järgmisena ise järele proovite teha? :)

Products I used: