kristjaana mere black pleated pants spring outfitFollow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM

kristjaana mere black leather jacket spring fashion

kristjaana mere pleated trousers leather jacket paris spring

kristjaana mere spring style sleeveless top

kristjaana mere leather jacket spring fashion

kristjaana mere black pleated pants paris street style

Hey!
Here is my look from our second day in Paris. We didn't have much luck with the weather on Saturday as you can see from the photos. It was super cold and raining and got even worse in the evening, so all my clothes were soaking wet. Glad that there was a bath tub next to the bed in our hotel room, cause soaking in hot water and drinking champagne was the only thing I wanted to do after a long day.
My outfit was a total black & white one with the coolest pleated pants ever and I absolutely love the metal chain details on my shoes ;)

Tsauki!
Siin on riietus, mida kandsin teisel päeval Pariisis olles. Meil ei vedanud laupäeval väga ilmaga, nagu piltidelt näha võite. Terve päev oli hästi külm tuul ja sadas vihma ning õhtupoole läks olukord isegi veel hullemaks, nii et kõik mu riided ja jalanõud olid läbimärjad ja mul oli vääääga külm olla. Õnneks oli meil hotellitoas aga voodi kõrval vann, mistõttu kablutasime kähku hotelli, et kuumas vannivees veidi sooja saada ja samal ajal nii muuseas ka šampust juua :P Pärast pikka, väsitavat ja väga külma päeva oli see parim asi, mida teha!
Minu riietus selleks päevaks oli aga üleni must-valge, kus põhirõhk oli neil üliägedatel pükstel ja hullult meeldivad mulle ka jalanõudel olevad metalsete kettide detailid :)

jacket: ZAFUL
top: LINDEX
pants: LINDEX
sunglasses: PRADA
shoes: ZAFUL