mandala flower coloring book for grown upsFollow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM


mandala flower art coloring book for grown ups

mandala art lion coloring book for grown ups

mandala art owl grown up coloring book

Happy Sunday babes!
Today I wanted to talk to you about something I've become totally obsessed with lately - Mandala art coloring books for adults. 
I love coloring with Thor and although mastering my art in painting cars and puppies is fun, they're still meant for children :) But luckily for me, there are now quite a few coloring books available for adults too! Mandala flower coloring books for grown ups consist of lots of detailed and rather difficult black and white pictures that need to be colored. Those books have become super popular and I don't wonder why, cause it is so relaxing to color and to see a beautiful painting coming out - such a perfect indoor activity to do on a Sunday morning ;)
Do you love drawing and have you colored any mandalas already?

Ilusat pühapäeva hilishommikut!
Täna tahaksin jagada teiega üht oma viimase aja lemmikumat leidu ja selleks on Mandala värviraamatud täiskasvanutele.
Mulle väga meeldib alati Thoriga koos värviraamatuid värvida ning kuigi on päris lahe autosid ja muid lastetegelasi värvida, on need siiski lastele mõeldud :) Minu suureks õnneks aga on turule tulnud ka väga mitmeid erinevaid täiskasvanutele mõeldud värviraamatuid! Mandala lillede raamatutes on hästi palju erinevaid väikestest detailidest koosnevaid keerulisi must-valgeid pilte, mis vajavad värvimist. Need on muutunud viimasel ajal üli populaarseks täiskasvanute seas ja ma üldse ei imesta, sest värvimine on nii lõdvestav tegevus, millega pühapäeva hommikul kodus tegeleda ja valmis värvilised pildid tulevad super ilusad ;)
Kas teile meeldib ka värvida ning kas olete ehk juba ka mõningaid mandalasid värvinud?