guess luxe red wallet chiara ferragni gold iphone cover furla black bagFollow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM

Hi sweeties!
How have you been? I've been quite busy :) We are currently in the middle of moving. Why and to where? I'll tell you all about it more on Sunday. Today, however, we are going to the hairdresser with Thor, cause he's hair has gotten pretty long. And although sometimes I cut his hair myself at home, the best result comes when a professional works his magic.
For today's post I wanted to do something different than just showing you my outfit and since people are always curious about seeing what's in other persons bags, I figured that's exactly what I will show you ;)
So what do I carry in my handbag every day? Well naturally the classics such as home keys, phone and a wallet. By the way, I got this absolutely gorgeous wallet as a Valentine's Day present from Guess and it came in such a right time since I was just in search for a new one :)) In addition, I always have a lipbalm and a notebook in my bag - two things I can't live without! Another necessity in my handbag is a portable charger for my phone, cause I can't live without a phone and having it's battery dying in the middle of an important call is the worst thing ever, right!? Depending on what's the weather like or what I'm planning on doing, I often carry a pair of sunglasses and a camera in my bag as well.
So that's what's inside my bag today. What do you have in yours? :)

Tere kallikesed!
Ilusat Eesti Vabariigi aastapäeva! Kuidas teil läinud on? Minul on täitsa tegusalt :) Tegeleme hetkel kolimisega. Miks ja kuhu? Sellest kõigest räägin teile täpsemalt pühapäeval. Täna aga lähme Thoriga juuksurisse, sest juuksed on tal päris pikaks kasvanud ja kuigi ma vahel lõikan tal ka ise juukseid, saab kõige ägedama tulemuse siiski professionaalse juuksuri juures.
Tänase postitusena tahtsin aga midagi veidi teistsugust teha kui lihtsalt oma outfiti näidata ja kuna inimestele üldiselt meeldib ikka teiste (raha)kottides sobrada, siis just nimelt oma koti sisu ma teile täna näitangi :)
Mida ma siis igapäevaselt oma kotis kannan? Ikka klassikuid, nagu koduvõtmed, telefon ja rahakott. Viimase sain muideks toreda sõbrapäevakingitusena Guessilt ja veel nii õigel ajal, kuna olin just uue rahakoti jahil! Lisaks on mul alati kotis ka hügieeniline huulepult ja märkmik - kaks asja, ilma milleta ma ei saa kuskile liikuda. Kotis on oma koht kindlalt ka kaasaskantaval telefonilaadijal, sest telefonita olen ma nagu peata kana ja pole hullemat asja kui see, et telefoniaku saab just vajalikul hetkel tühjaks, eks!? Vastavalt sellele, milline on ilma ja kuhu liigun, pistan väga tihti kotti ka paari päikseprille ja kaamera.
Selline mu koti sisu siis ongi. Millistel asjadel on teie käekotis alati oma koht? :)


guess luxe red wallet chiara ferragni gold iphone cover