foreigner living in munich

Follow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM

Hey babes!
A few monts ago I wrote about the 10 things I love about Munich and though I do really love calling Munich my home for the past 9 months, there are still some things I find quite strange or unusual here. So today I wanted to talk to you about some of the things I'm used to now, but what shocked me at first when I got here.

Tsauki naiskad!
Paar kuud tagasi kirjutasin teile 10 asjast, mida ma Müncheni juures armastan ning kuigi mulle väga meeldib Münchenit juba viimased 9 kuud oma koduks kutsuda, on siin siiski mõningaid asju, mis vajvad harjumist. Just neist kümnest kõige veidramast ja raskemini omaks võetavast asjast ma teile täna räägingi.

1. Everything closed on Sundays / Pühapäeviti on kõik suletud
Coming from Estonia where all the shops are open every day for at least 12 hours and you can go and get everything at all times basically, it was one of the hardest things to get used to. Here in Munich all the stores are open from Monday to Saturday until 8 pm and are closed on Sundays and on holidays (and there are quite a lot of holidays, too!). So you always have to plan ahead with the food and everything and when visiting Munich there's no point in coming shopping on Sundays ;)
Eestis elades olen nii harjunud sellega, et poed on praktiliselt kogu aeg lahti ja igal ajal saab šoppama minna. Siin aga on asi kaugel sellest - poed on avatud esmaspäevast laupäevani kella 20ni ning pühapäevadel ja pühadel (mida on see imekombel väga palju!) on absoluutselt kõik suletud. Seeõttu oli alguses päris keeruline ja harjumatu mõelda alati paar sammu ette ja toitu mitmeks päevaks varuda. Samuti kui teil on plaan Münchenisse šoppama tulla, siis ärge seda plaani pühapäeva peale pange ;)

2. Nudity / Alastus
Ok, so this is definitely the strangest thing! There are some areas in Munich where nudity is allowed and where, especially during summer, you can see quite a few naked people :) It's not my case to judge people, so I just don't really go to those areas, but giving you a heads up just in case. Or perhaps when you would like to stroll around naked yourself, then you know where to come!
Ok, see on kindlalt kõige veidram asi Müncheni juures! Üle linna on siin mõned piirkonnad, kus on lubatud alasti olla ning nendes kohtades võid suvel päris mitmeid alasti inimesi kohata :) Pole minu asi arvustada, seega ma üldiselt lihtsalt väldin nendesse piirkondadesse minemist, kuid väike hoiatus teile ette, kui ei soovi, et teie lapsed või te ise alasti (peamiselt vanemaid meesterahvaid) näeksite. Või kui just tunnete, et riideid teid segavad ja otsite kohta, kus saaks alasti olla, siis teate, kuhu tulla!

3. Only cash / Ainult sularaha
Oh, the only cash thing brrrr... It took me the longest to get used to, seriously! I NEVER used to have cash in my wallet, cause bringing credit card with you is a lot more convenient. But here, hahaha, you can't get very far with your card. Most of the cafes (even the big ones in downtown) and a lot of small stores don't accept any cards at all and you can't really find that many ATMs either, especially when you need one. So now I always have a bit cash in my wallet, just in case :)
Oeh, see ainult sularaha teema brrr... Mul võttis ikka tükk aega sellega harjumiseks, tegelt ka! Varem, ei ole ma MITTE KUNAGI hoidnud sularaha oma rahakotis, sest minu meelest on kaardiga maksmine ikka sada korda mugavam. Kuid siin, hahaha, võid ainult und näha oma kaardiga maksmisest! Enamikes kohvikutes (isegi suurtes, mis asuvad kesklinnas) ning väiksemates poekestes ei saa kaardiga maksta. Samuti on siin väga vähe sularahaautomaate, eriti veel siis, kui mõnda just vaja oleks. Seega nüüd juba olen targem ja katsun alati igaks juhuks veidi sularaha kaasas kanda :)


4. Weather changes / Ilmamuutused
The weather here is wonderful but... Haha it comes with a big BUT! There really is no point in looking at the weather forecast, unless you want to know what's the weather like in 30 minutes, cause it changes like 10 times a day. I think it's due to Munich being surrounded by mountains, but it can go from hot to cold and from sun to rain REALLY fast, so always come prepared ;) Luckily the rain and cold go away as fast as they came!
Ilm on siin tõesti imeline, kuid.... Haha ja see ilm tuleb ikka ühe suure AGA-ga. Ütleme lihtsalt nii, et ilmateadet pole mõtet vaadata, kui te just ei soovi teada, milline on ilm poole tunni pärast, sest ilmaennustus muutub siin päevas vähemalt 10 korda. Ma arvan, et see on tingitud sellest, et München on ümbritsetud mägedega ja olenevalt siis selles, kas mäed lasevad tuule/pilved läbi või hoiavad kinni. Kuid ilm võib muutuda kuumast külmaks ja päiksest vihmaks ikka VÄGA kiiresti, seega tasub alati olla valmis ja kanda kaasas nii päikseprille kui vihmavarju ;) Õnneks see vihm ja külm kunagi kauaks siia ei jää ja lähevad ära sama äkitselt kui tulidki.

5. No fish / Pole kala
Being a big lover of fish, living in Munich is a torture. Ok not so bad, but really difficult, since you can't buy fish here. Actually you can from exactly like 2(!!!) stores but it is super expensive. Think of the price of the fish you like, and now multiply it by 10.
Olles suur kalasõber, on Münchenis elamine paras piin. Okei mitte nii hull, aga päris keeruline on siit kala saada küll. Olen leidnud linna pealt kokku täpselt 2 (!!!) poodi, kust saab kala osta ning see on üli kallis. No ikka nii kallis, et mõelge mõne kala kilohinnale ja nüüd korrutage see kümnega... :(

6. Beer / Õlu
What is Germany without beer hehe. Well actually it was quite strange at first to see that everybody drinks beer - men, women, on the weekends, with lunch, at parties etc. It is always beer they drink and in lots of cafes beer costs a lot less than a class of coke for example.
Mis oleks küll Saksamaa ilma õluta hehe. Alguses oli ikka päris harjumatu näha kõiki kogu aeg õlut joomas - mehi, naisi, noori, vanu, nädalavahetustel, lõuna kõrvale, peol, karastusjoogina jne, jne. Paistab et siin juuakse vaid õlut ja imelikul kombel maksab väga paljudes kohvikutes õlu vähem kui näiteks Coca-Cola.

7. German TV / Saksa TV
I've totally given up on watching TV, since absolutely EVERYTHING is in German. They sure love to put a lot of effort into audio, cause there is not a single thing on TV in English and with German subtitles - oh no, you can only hear German.
Ma olen teleka vaatamisest täielikult loobunud, sest ABSOLUUTSELT kõik on ainult saksa keeles. Kõik sarjad, filmid jne on saksa keeles peale loetud ja sellest, et kuulda midagi inglise keeles ja näiteks saksa subtiitritega, võib ainult unistada.

8. No cafes for children / pole kohvikuid lastele
Ok so this is really unusual. When in Estonia you can find a children's corner or at least some toys / pencils to draw with in every cafe, then here there are none. And I can't understand why, cause a lot of people go to cafes with their kids and since we do eat out a lot, we now have to always make sure to bring some toys with us.
See on minumeelest väga kummaline, et siin pole mitte üheski kohvikus mõeldud lastele. Eestis olime harjunud sellega, et igas kohvikus on lastenurk või vähemalt mõned mänguasjad / joonistusvahendid lastele, kuid siin pole miskit. Ning ma ei mõista miks, kui lastega söömas käijaid on siin palju. Et Thoril igav pole, siis võtame alati mingeid mänguasju ise kaasa ning kui plaanite ise Münchenisse lastega sööma minna, soovitan teha seda sama ;)

9. Legs in casts / Jalad kipsis
Haha this is funny, but you can see a lot of people with their legs injured. And it's obviously a lot, since we've noticed it. But we can't quite figure it out - are the people here a bit clumsy or is there some sort of medical payment you receive when injuring your feet... Who knows! :D
Haha see on nii naljakas, kuid siin paistab olevat väga paljudel inimestel erinevad jalavigastused. Ja neid inimesi, kellel on jalg kipsis, on siin ilmselgelt mitmeid, kui me seda märganud oleme. Millest me pole aga aru saanud, on põhjus - kas on palju kohmakaid, kes kukuvad või on siin hoopis mingi kõrge ravikindlustusmakse, mida sa kipsis jala kompensatsiooniks saad... Kes seda teab :D

10. Asparagus / Spargel
Asparagus must be germans second favorite thing after beer! I've never before known so many ways and so many different dishes you can make asparagus. There's fresh / marinated / frozen asparagus sold in absolutely every store and you can most definitely find at least one meal with asparagus in it at every cafe.
Spargel peab küll olema sakslaste teine lemmik asi peale õlu! Ma poleks eales arvanud, et sparglit saab nii mitmel viisil süüa ja selles nii palju erinevaid toite teha. Igas poes on müügil sparglit igal erineval kujul - värskena, marineerituna, külmutatuna ning igaks kohvikust leiad ka vähemalt ühe roa, kus sees on spargel.