kristjaana mere black fur coat casual winter outfitFollow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM

kristjaana mere all black winter outfit with fur coat leather pants sneakers

kristjaana mere black fur coat leather pants white armani sneakers winter fashion

kristjaana mere textured black fur coat

kristjaana mere textured black fur coat white sneakers casual minimal winter outfit

kristjaana mere textured black fur coat white sneakers turtleneck casual minimal winter outfit

Hey babes!
Another Monday is here and it's time to really get this 2016 going. Don't know about you but I was really taking it easy last week and had a slow start to the year... Was I the only one or were any of you struggling with keeping your New Year's resolutions last week aswell?
Anyway, like I've said it before - on weekends I like to keep things casual and so this outfit was born. It consists of all my go-to basics like a pair of (faux) leather pants, simple sneakers, a turtleneck (that is supposed to be a huge hit this season) and a fur coat.
Now I need to take a hot shower since I just took Thor to the Kindergarten and it was pouring rain. I'm one wet a muddy mama over here right now haha. Wish you all a great day!

Hei naised!
Järjekordne esmaspäev on käes ja ma arvan, et nüüd on aeg see 2016.aasta tegelt ka käima tõmmata. Ei tea, kuidas teiega lood on, kuid ma ei saanud eelmisel nädalal veel kuidagi endale hoogu sisse... Kas ma olin ainuke, kes nägi vaeva oma uusaastalubadustest kinni hoidmisega eelmisel nädalal või tunneb ka mõni teist end siin ära?
Igal juhul, nagu ma ka varem maininud olen - nädalavahetustel meeldib mulle riietuda mugavalt ja seda silmas pidades see komplekt sündiski. Koosnedes esemetest, mille järgi sirutan väga tihti oma käe - nagu nahkpüksid, lihtsad tossud, rullkaelusega džemper (mis peaks sel hooajal kohe eriti popp asi olema) ning karusnahkne mantel - on see mõnus riietus nii jalutuskäiguks kui ka lõunaks kohvikus.
Nüüd aga pean ma küll kuuma dušši alla minema, sest viisin just Thori lasteaeda ja õues sajab paduvihma. Seega olen ma hetkel üks väga märg ja mudane emme haha. Soovin teile kõigile mõnusat esmaspäeva!

coat: MAXIMILIANO GAVINO (similar)
jumper: ZARA (similar)
pants: ZARA (similar)
sneakers: ARMANI JEANS