raising children in germany europe asia america different

Follow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM

Ever since I was pregnant with Thor I've found it interesting to see how people from different countries raise their children. It is so fascinating to read articles about cultural differences in parenting strategies and to take notes from what works and what may not. For example, did you know that in Japan children NEVER cry or that 4-year-olds travel on subway on their own? Or that in Jewish tradition it is parents oblication to teach their children how to swim? Or that in the Netherlands parents almost never tell their kids that they're smart? Or that in Spain children don't go to bed before 10 pm?
This is so interesting to see and read why these types of strategies are used and how they explain it to be an advantage. Which is why today I wanted to talk about the 5 main differences I've noticed in raising children in Germany vs in Estonia. All in all Estonian parenting strategies are quite similar to Germany and also to Norway and Sweden, but here are some aspects that are done differently:

1. 1 year parental leave

Here in Germany parents get 1 year paid parental leave after what children go to the Kinderkrippe, whereas in Estonia the paid parental leave is for 1,5 years and you can put your child to the kindergarten.

2. No sleep in kindergarten

In Germany children aged 3 and older don't sleep during the day nor in the kindergarten, when in Estonia kids have to sleep in the kindergarten until they go to school at the age of 7. 

3. Dress very lightly

Thor is always the one wearing the warmest clothes here, since we're used to pack our kids in as we do in Estonia, so they won't catch a cold. But in Germany kids wear very light jackets and don't wear hats or gloves even when it's below zero outside.

4. Eat various foods

I'm used to that children get to eat foods that are most likely loved by kids such as porridge, different soups, mached potatoes etc, especially in the kindergarten. But here they don't eat porridge in the morning or mached potatoes during the day, instead Thor's kindergarten serves prosciutto and mozzarella cheese with bruscettas for breakfast, falafel or couscous for lunch etc. You can see all sorts of different cuisines on kids table from an early age.

5. Bedtime at 7 pm

Since kids don't sleep during the day, they go to bed early in the evening. Being used to put children to bed at 8-9 pm, 7 is really early for us, cause it doesn't give us much time to spend with our kid in the evening, not to mention making it imposible to go anywhere. So we're sticking to putting Thor to sleep at 8 pm :)

Sellest ajast saati, kui ma jäin Thori ootama, on mind huvitanud jälgida, kuidas erinevates riikides lapsi kasvatatakse. Nii põnev on lugeda artikleid kultuurilistest erinevustest kasvatusmeetodites ning panna kõrva taha erinevaid lähenemise, leides sealt endale parima, mis võiks toimida ja samas mis mitte. Näiteks, kas te teadsite, et Jaapanis ei kuule te MITTE KUNAGI lapsi nutmas või et 4-aastased reisivad seal üksinda metrooga? Või seda, et juuditraditsioonis on vanematel kohustus õpetada oma lapsi ujuma? Või et Hollandlased ei ütle peaaegu kunagi oma lastele, et nad on targad? Või et Hispaanias ei lähe lapsed enne kella 10 õhtul magama?
Minu jaoks on see kõik nii huvitav ja mulle meeldib uurida põhjusi, miks ühtesid või teisi strateegiaid kasutatakse ning kuidas see lapse arengule kaasa aitab. Sel põhjusel mõtlesin teile täna rääkida viiest peamisest erinevusest Eestiga, mida ma olen lastekasvatuses märganud siin Saksamaal. Üldiselt võib öelda, et meetodid on väga sarnased ja suuri erinevusi pole ei Saksaga ega ka näiteks Norra ja Rootsiga, kuid mõned vahed siiski on ja need on järgmised:

1. Lapsehoolduspuhkus 1 aasta

Saksamaal kestab tasustatud lapsehoolduspuhkus 1 aasta, peale mida pannakse lapsed sõime. Eestis on lapsehoolduspuhkus 1,5 aastat ja alles seejärel lähevad lapsed lasteaeda.

2. Päeval ei magata

Saksas ei panda üle 3-aastaseid lapsi päeval magama, ka mitte lasteaias. Eestis aga peavad lapsed lasteaias päeval magama kuni kooliminekuni ehk kuni 7-aastaseks saamiseni.

3. Riietutakse väga õhukeselt

Thor on alati kõige paksemalt riides olev laps, sest meid on õpetatud ja me oleme harjunud sellega, et õue minnes tuleb alati soojalt riide panna, et külma ei saaks ja haigeks ei jääks. Siin aga ei kanna lapsed mütsi ega kindaid ka miinuskraadidega ja seljas on neil vaid õhukesed joped.

4. Toitutakse mitmekülgselt

Ma olen juba oma lasteaias käimise ajast harjunud sellega, et lastele antakse toite, mis lastele  kindlapeale meeldivad a la puder, frikadellisupp, kartul hakklihaga jne. Saksamaal aga ei sööda hommikuks putru või lõunaks ühepajatoitu. Thori lasteaias pakutakse näiteks hommikusöögiks prosciutto sinki ja mozzarella juustu bruschettadega, lõunaks couscousi või falafeli ja hummust jne. Hästi suurt rõhku pannakse erinevate köökide tutvustamisele lastele juba noores eas.

5. Ööuni kell 19

Kuna lapsed päeval ei maga, pannakse nad õhtuti juba kell 19 ööunne. Olles harjunud sellega, et Eestis lähevad lapsed magama kella 20-21 paiku, on kell 19 meie jaoks ikka eriti vara. Nii ei jõua ju õhtuti midagi tehagi, rääkimata kuskile minemisest, mistõttu meie paneme siin Thori ikka kell 20 magama :)

8 comments

 1. Hei! Eestis on lapsehoolduspuhkus lausa 3 aastat,mis on mujal Euroopas vaga erakordne. 1,5 aastat saab vanemahüvitist:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Täitsa teadlik, olen ju isegi lapsehoolduspuhkusel olnud ;) Mõtlesin just seda tasulist osa. Ka Saksas saab kauem olla lapsega kodus, kuid tasustatud vaid aasta.

   Delete
 2. Ohoo, see mitmekülgse toitumise sisseharjutamine on küll hirmus hea asi. Mitmekülgne toitumine on selgelt tervisliku elustiili alus ning kui maitsemeeled sellega varakult ära harjutada, siis see annab lapse elule ja tervisele ikka niivõrd palju juurde. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jaa nõustun täiesti!
   Ma ei tea, kas see on nii kõigis lasteaedades või vaid Thori omas (ta käib sellises lasteaias, kus on mitmeid lapsi näiteks kakskeelsetest peredest), kuid neil on näiteks täiesti erinevate kultuuride ja rahvusköökide nädalad, kus üks nädal söövad vaid Itaalia toitu, teine nädal Maroko toitu, kolmas on Prantsuse köök jne. Väga lahe igal juhul :))

   Delete
 3. Vaga huvitav. Ma elan Hispaanias ja siin on samamoodi, et 3 aastaseid enam magama ei panda lasteaias. Mis mind imestama paneb on see, et kohalikud lapsed enam 3selt ei maga paeval aga samas on nad ikkagi ohtuti 10ni uleval. Minu 3 aastane laheb 20.00 magama kuna ilma lounauneta ta on muidu ulevasinud. Siin on jalle vastupidi, lapsi riietatakse ule, kui valjas on 15 kraadi sooja siis kaivad kohalikud lapsed villaste mutsidega ja paksude sulejopedega.
  No kui Saksamaal on lapsehoolduspuhkus 1 aasta siis on isegi hasti sest Hispaanias on 4 kuud. Jah, 4 kuused pambud saadetakse lasteaeda, mis on minu kui eestlase jaoks ikka vaga kurb.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oii see on küll väga vähe und 3-aastasele... Kui Thor nii vähe iga päev magaks, siis ta oleks küll väga üleväsinud ja muutuks seetõttu ülemeelikuks.
   Aga see 4 kuud lapsehoolduspuhkust on minu meelest ikka ilmselgelt liiga vähe :( Ma ei raatsiks 4-kuuse kõrvalt küll tööle minna, veel vähem teda kuskile võõrastega lasteaeda terveks päevaks jätta. Kasvatajatel ka päris raske nii väikeste lastega tegeleda ma usun. Ja mul tekkis veel kohe üks küsimus, et kas nad siis Hispaanias lastele rinda ei annagi? Et kuidas see välja näeb, kui lapsed lasteaias ja ise tööl...

   Delete
  2. Rinda ei anta jah uldiselt, minult sunnitusmajas kohe uuriti et kas toome teile kohe pudeli ja oldi ullatunud kui utlesin, et ei ma kindlasti hakkan rinda andma. 4 kuud on jube vahe jah, beebiiga on ju nii kift, vaga kahju, kui mu laps peaks enamuse sellest kellegi teise hoole all veetma :( Kusjuures minu poja nimi on samuti Thor :D

   Delete