kristjaana mere rabbit fur jacket black jeans winter outfitFollow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM

kristjaana mere rabbit fur collar black jacket prada cinema sunglasses winter style

kristjaana mere rino pelle fur jacket kurt geiger sequin espadrilles winter

kristjaana mere rino pelle black jacket white rabbit fur collar sleeves winter fashion

kristjaana mere black winter outfit jacket turtleneck jeans

kristjaana mere black winter outfit fur jacket turtleneck skinny jeans

kristjaana mere rabbit fur collar jacket black turtleneck prada sunglasses winter outfit

kristjaana mere all black winter style espadrilles skinny jeans jacket sunglasses

Good morning ladies! 
How has your Christmas week started? Are you experiencing grazy shopping madness or have you packed all the gifts already? This year we've covered the present situation in advance and shopped for and packed all the gifts already 2 weeks ago, so no stress here. Although we do need to get them to Tallinn somehow, so I'm gonna have fun trying to fit them into suitcases tomorrow haha.
Can we just talk about the weather again for a second!? I know, I sound like a broken recordplayer already with the weather talk all the time haha, but having warmth and sun is so important to me! You know what I also absolutely love about the warm December? Eating outside! Just like in summer days and it's just so cool to be able to enjoy your coffee out while people watching :)) Because the weather has been super warm here, I can mix and match my winter clothes with fall clothes, which is great. So although I'm wearing my fur jacket here, I also have espadrilles on my feet instead of boots.
Have to start thinking which clothes I'll bring with me to Estonia though. Our family is totally excited about coming home in two days already :)))))

Tere hommikust naiskad!
Kuidas teie jõulunädal alanud on? Kas kogete šopinguhullust või on teil kõik vajalikud kingid juba ostetud ja pakitud? Me oleme see aasta oma kinkidega kuidagi eriti varajased ning kõik kingitused on meil juba mitu nädalat tagasi ostetud ja pakitud. Seega ei mingit jõulustressi :) Kuigi, me peame need veel kuidagi Eestisse saama, niiet homme tuleb lõbus kohvrite pakkimine haha.
Nii, aga kas me võiks nüüd natuke ilmast rääkida!? Ma tean, ma kõlan juba nagu katkine grammofon kogu aeg oma ilmajutuga, aga ma ei saa sinna midagi parata - soojus ja päike on lihtsalt nii olulised mulle! Teate, mida ma selle sooja detsembri juures (meil on iga päev +15C) eriti armastan? Väljas söömist! Konkreetselt õues välikohvikutes istumist, kohvi nautimist ja mööduvate inimeste vaatamist. Täpselt nagu suvel, nii mõnus :))
Ning kuna ilm on erakordselt hea, annab see mulle võimaluse miksida talveriided sügisriietega. Üli lahe! Saan kanda oma talvejakki koos espadrillidega, mitte ei pea viskama jala otsa saapaid.
Peakski hakkama mõtlema, mis riided ma endaga Eestisse kaasa võtan... Kogu meie väike pere on väga elevil, et saame kahe päeva pärast juba koju tulla :)))

jacket: REBEL BY RINO&PELLE (similar)
turtleneck: ZARA (similar)
jeans: GUESS
espadrilles: KURT GEIGER
sunglasses: PRADA