kristjaana mere camel coat leather pants point toe flats minimalist fall outfitFollow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM


kristjaana mere camel coat leather pants point toe flats minimalist fall fashion
kristjaana mere camel coat white button down shirt minimalist fall winter fashion
kristjaana mere camel coat leather pants white shirt point toe flats minimalist fashion
kristjaana mere camel coat white button down shirt minimalist fall winter outfit

Hey babes!
More often I find that less really is more and you don't actually need anything else than a camel coat, white button-down shirt, a pair of leather pants and black point-toe flats to put together a classic, versatile and chic look that is suitable for practically any occasion.
I wore this outfit last week when we went to see all the Christmas lights and decorations in the city. After that we decorated our apartment aswell to get us into the holiday spirit :)
Have you started with Christmas decos already? And I can't believe today is 1st of December already! Super excited, not so much because it's Christmas in 24 days but more because we'll go for a winter holiday to Estonia in 24 days. Miss everybody so much and can't wait to see all my family and friends and visit my fave cafes!

Tsauki neiud!
Üha enam veendun ma, et riietuses on vähem siiski rohkem ning pole tegelikult vaja midagi muud kui üht kaamlikarva mantlit, valget triiksärkinahkpükse ning paari musta värvi terava ninaga madalaid kingi, et saavutada väga klassikaline, mitmekülgne ja  šikk komplekt, mis sobib pea et igaks elujuhtumiks.
Kandsin sellist riietust eelmisel nädalal, kui läksime õhtul linna jõulutulesid ja kaunsitusi uudistama. Pärast koju tagasi tulles kaunistasime ka oma korteri ära, et jõulumeeleolu peale tuleks :)
Kas teil on juba kodud kaunistatud? Uskumatu mõelda, et täna on juba 1.detsember! Mõte jõuludest viib mind väga elevile ning mitte niiväga seetõttu, et 24 päeva pärast saab kinke vaid hoopis rohkem seetõttu, et 24 päeva pärast tuleme me Eestisse jõulupuhkusele. Igatsen kõiki juba nii väga ja tahaks juba väga-väga oma pere, sõpru ja kõiki tuttavaid kohti näha ning lemmikuid kohvikuid külastada!

coat: MANGO
shirt: ASOS 
pants: ZARA (similar here and love these)
shoes: MANGO