kristjaana mere mom toddler son making gingerbread christmas

Follow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM

gingerbread dough in the making

boy toddler making gingerbread

kristjaana mere gingerbread how to

children making gingerbread christmas

kristjaana mere christmas making gingerbread
gingerbread dough men in the making

homemade gingerbread decoration easy
gingerbread man

Hello my sweet friends and Merry Christmas!
How was your Christmas Eve? Did you get everything you asked for Santa? :)
I had the best time with my family! It was so nice to be back together with everybody, eat lots of good food my mom had made, play fun games, talk for endless hours and, of course, get nice presents too. Oh, there really is no place like home and no matter where I am or how much I love any apartment I live in, the place I feel the cosiest will always be my parents home.
Now, earlier today we had a traditional gingerbread making activity, cause what's Christmas without some gingerbread, right?! It was really fun making those little figures, Thor was a little pro eating them and Richard was a total artist decorating them.
Now we ar going out for a little walk and tomorrow morning we're heading to Tartu for a little daytrip. But we'll be back in town in the evening, since tomorrow night Richard and I are going out dancing together. The last time we got to go out together was about a year ago, so I'm really looking forward to some fun times with just the two of us :)))
What are your plans for the long weekend?

Tere kõik mu armsad sõbrad ja ilusaid jõule teile!
Kuidas teil jõululaupäev möödus? Kas jõuluvana oli teile lahke see aasta ja tõi kõik kingid, mida soovisite? :)
Meil oli üks äärmiselt tore õhtu pereringis. Nii sõnuseletamatult mõnus on olla jälle kõigiga koos, süüa palju imehead toitu, mis mu ema oli valmistanud, mängida vahvaid mänge, lobiseda tundide viisi maast ja ilmast ning loomulikult ja vahvaid kingitusi saada. Oeh, pole ikka midagi paremat kui kodu ning üks kõik kui palju mulle mõni kodukorter ka ei meeldiks, ei ole minu jaoks hubasemat ja kodusemat kohta kui mu vanematekodu :)
Täna hommikupoolikul aga valmistasime me piparkooke, nagu igal aastal traditsiooniks olnud, sest mis on ühed jõulud ilma piparkookideta, eks?! Väga vahva oli neid koogikesi meisterdada, Thor oli super tubli abiline ja veel tublim sööja ning Richard oli täielik kunstnik piparkoogikaunistamises.
Nüüd aga läheme õue väikesele jalutuskäigule ja homme hommikul sõidame päevaks Tartusse. Sealt me tuleme aga juba õhtul tagasi, sest homme läheme me Richardiga välja tantsima. Me pole kahekesi koos väljas saanud käia juba vist üle aasta, seega ootan väga meie väikest datenight'i :)))
Mis plaanid teil pikaks nädalavahetuseks ees on?

sweater: LINDEX
sweatpants: LINDEX
Thor's shirt: LINDEX
Thor's sweatpants: LINDEX