etsy christmas birthday gifts under 100 for women home girly

shop them here: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Follow via BLOGLOVIN / FACEBOOK / INSTAGRAM

I've been quite a fan of Etsy lately, forgetting myself in this website for hours looking through the beautiful creations of all these talented people. Since Christmas is almost here, it is a great source for some fun present ideas for your friends and for yourself, too ;)
I picked out 9 items that will make the perfect present and that I would love to have for myself just as much. Especially loving the marble phonecase and those stunning opal rings. I think this mug set with the horse legs will make a super cool gift and you'll definitely get lots of questions when you treat your quests with those sweet selfmade patterned cookies.
Have you already started to think about what presents to make this year?

Minust on viimasel ajal suur Etsy fänn saanud. Võin kõikide nende andekate inimeste ilusaid loominguid vaadates end tundideks sinna veebilehele unustada. Kuna jõulud tulemas, siis sealt leiab väga palju huvitavaid kingiideid oma sõbrannadele kui ka miks mitte endale :) 
Ma otsisin välja 9 erinevat eset, mis sobivad kõik hästi kingitusteks ning mida ma ise ka väga hea meelega endale ostaks. Eriti meeldib mulle see marmorist telefonikate ja need imeilusad sõrmused. Eriti lahe kink on see jalgadega tasside komplekt ja usun, et juttu jätkub pikemaks, kui ootamatutele külalistele pakkuda enda tehtuid armsaid mustriga küpsiseid.
Kas olete juba jõulukinkidele mõtlema hakanud?