I finally got so far to post a long-forgotten outfit post of the beautiful black lace buttun-up dress from Tallinn Dolls that I was also wearing on Christmas Eve, as some of you asked me about my Christmas outfit back then.
Even though TD is known for its colourful girly doll dresses, I chose myself completely another type of dress. A simple black dress that is suitable for everyday life and also fits for different events making it wearable both day and night.

On completely another note I want to thank all of you who gave me some feedback and suggestions on how to improve this blog and from this post forward I'm writing all the post in English and Estonian!

Ma sain lõpuks nii kaugele, et teha postitus ammu unustatud outfitist. See must pitsist kleit on Tallinn Dollsilt ja ma kandsin seda ka jõululaupäeval, nagu mõned teist on minult varem juba küsinud mu jõulupiltide kleidi kohta.
Kuigi TD on tuntud oma värviliste nukulike kleitide poolest, valisin ma endale täiesti teistsuguse kleidi. Lihtne must kleit, mis sobib nii igapäevaseks kandmiseks kui ka pidulikemateks sündmusteks, tänu millele seda saab kanda nii päeval kui õhtul.

Täiesti teisel teemal rääkides, siis ma olen tohutult tänulik teile kõigile, kes võtsid aega ja andsid mulle natuke tagasisidet ja soovitusi, kuidas seda blogi täiustada ja tulles vastu ühele teie soovile kirjutan ma tänasest alates kõik postituses nii inglise kui ka eesti keeles!TALLINN DOLLS DRESS (similar here on sale and here on sale)
HEART NAMASTE BUTTERFLY
NELLY JEWELRY BRACELETS (similar here and here)

More brooches and butterflies here: